|
|
|
Poslat jako elektronickou pohlednici
|
Muzeum lidové architektury v Zubrnicích vznikalo jako poslední skanzen v republice od poloviny sedmdesátých let v rámci bývalého Okresního vlastivědného muzea v Ústí nad Labem. Základním impulzem byla záchrana zubrnického kostela sv. Maří Magdaleny. Z iniciativy muzea a několika pracovníků tehdejšího Krajského střediska státní památkové péče se podařilo odvrátit plánovanou demolici a prosadit využití kostela pro muzeum. Souběžně s tím se podařilo získat do správy muzea i velkou roubenou zemědělskou usedlost ve středu obce a zachránit ji tak před likvidací. Roubený dům čp. 61, jako cenný doklad lidového stavitelství Českého středohoří, byl upravován svépomocí pracovníky muzea. Muzeum od roku 1976 organizovalo mimo jiné i pravidelné prázdninové brigády studentů, kteří pod vedením jeho zaměstnanců zajišťovali většinu pomocných stavebních prací. Zubrnice se staly záchranným skanzenem pro region celého Českého středohoří a některé jeho přilehlé části.
K stávajícím dochovaným objektům byly postupně přenášeny drobnější hospodářské stavby, které již nebylo možno zachránit na původním místě. První stavbou přenesenou do Zubrnic v roce 1977 byla barokní studna ze Střížovic.
Na konci sezóny roku 1988 byla zpřístupněna veřejnosti prvá část muzea lidové architektury (areál čp.61) a pak postupně i další objekty: starý vesnický obchod, sušárna ovoce, kostel, škola a vodní mlýn v Týništi čp. 27.
Muzeum lidové architektury je situováno do živé vesnice, což je velmi ojedinělé a z řady hledisek i atraktivní.
Vlastní obec Zubrnice vznikla v průběhu vnitřní kolonizace v 11. a 12. století. Má starý návesní půdorys s dominantou kostela uprostřed. V posledních dvou stoletích se rozrostla v bohatou vesnici s vlastními pravidelnými trhy. Obyvatelstvo se tu živilo zemědělstvím, ovocnářstvím a chmelařstvím. Prosperitu chmele v první polovině 19. století připomínají velké pozdně klasicistní domy ve středu obce.
Dalším fenoménem Zubrnic, který rovněž souvisel s nadšením muzejníků a jejich dobrovolných spolupracovníků, byl i boj o záchranu železniční trati z Velkého Března do Úštěka, a to nejatraktivnějšího šestikilometrového úseku do Zubrnic. Se studenty dopravní a stavební průmyslové školy v Děčíně a s řadou nadšených železničářů začaly práce na čištění a opravě trati do Zubrnic. Do správy muzea se podařilo získat též místní nádraží.
Na muzejní aktivity následně navazují práce několika skupin drážních nadšenců, kteří mají nádraží od muzea za symbolickou cenu pronajato, a dále pokračují v úsilí zprovoznit tento úsek trati formou muzejní železnice s občasným provozem.
|
- Zemědělská usedlost čp. 61 - Obytný patrový roubený dům, z roku 1808. Instalační rekonstrukce vybavení domu odpovídá období počátku 20. století, kdy ještě přežívalo staré tradiční zařízení a vybavení doplňované moderními továrenskými výrobky. V patře je expozice lidového malovaného nábytku a stavebního vývoje obce včetně dokumentace opravovaných a přenášených staveb.
- Kůlna na vozy - Ze začátku 19. století, převezena z Řepčic; expozice zemědělských strojů a nářadí.
- Hrázděná stodola - Ze začátku 19.století, převezena ze Suletic; expozice zemědělských strojů a nářadí.
- Roubený špýchar - Z konce 18.století, převezen z Lukova; expozice praček
- Sušárna ovoce - Starší část stavby je z poloviny 19.stol., jinak odpovídá vesnickému typu sušáren z konce 19. stol.
- Kostel sv. Maří Magdalény - Připomíná se v polovině 14.století (původně gotický). V letech 1723-1739 byl rozšířen a barokně přestavěn ; výstava ''Lidová architektura Valkeřic a Merboltic v kresbách Tomáše Eflera''
- Vesnický obchod čp. 74 - Expozice vesnického obchodu z padesátých let 20. století.
- Škola - Z roku 1863; v přízemí expozice třídy, jejíž zařízení a vybavení odpovídá standardu vesnických škol ještě po druhé světové válce; výstava školních obrazů z konce 19. století až 70. léta 20. století.
- Mlýn - Z roku 1803, jeden z dvaceti mlýnů a pil stávajících na Lučním potoce ještě krátce po druhé světové válce.
|
Sušárna na ovoce je bezdýmová s přenosnými lískami. Je poslední funkční sušárnou v regionu České středohoří. Barokní studna je z roku 1695, s nápisem AMOR DEI ET PROIMI CAUSA FONTI 1695 (láska k Bohu a bližnímu postavila tuto studnu). Milník je z konce 18. století, Smírčí kříže z 16-17. století, Kamenný krucifix z roku 1890, Boží muka z doby kolem roku 1700, sloupovitý tvar symbolizuje umučení Krista u sloupu, Kaple Nejsvětější Trojice jejíž zděná část je z roku 1719, hrázděná část z roku 1753. Skanzen se rozkládá na staré návsi živé vesnice Zubrnice.
|
Nezobrazovat loňské akce ...
- 12.04.2003 - 13.04.2003 Velikonoce v Zubrnicích - velikonoční zvyky, kraslice, pletení pomlázek, zdobení perníčků, tradiční pečení ve světničce, vystoupení folklórního souboru Dykyta z Krásné Lípy.
- 10.05.2003 - 11.05.2003 Zubrnický jarmark - staročeský jarmark - návrat na přelom 19. a 20. století, vystoupení pouličních divadel, kejklíř, kramářské písně, ukázka uměleckých řemesel - hrnčíři, košíkáři, řezbáři, dráteníci aj.
- 18.10.2003 - 19.10.2003 Podzim na vesnici - možnost vyzkoušet si vybrané zemědělské práce - výmlat obilí cepem, zpracování lnu, sušení ovoce v historické sušárně, zemědělská technika, vůně podzimních pochutin.
- 13.12.2003 - 14.12.2003 Vánoce ve skanzenu - vánoční zvyky, výzdoba a vůně vánoček, vystoupení folklórního souboru, výroba vánočních ozdob a dalších výrobků z tradičních materiálů, prodej dárkových předmětů.
- 16.09.2004 09:00 - 17.09.2004 16:00 Podzim na vesnici Máte jedinečnou možnost vyzkoušet si výmlat obilí cepem; vázání provazů; lámání , vochlování lnu a jeho spřádání na kolovrátku. Poprvé uvidíte zpracování ovčí vlny od ostříhání ovcí až po tkaní, sušení ovoce v historické teplovzdušné sušárny na ovoce, ve světničce opět zavoní vybraná podzimní jídla; výstavka zemědělské techniky; domácí zvířátka pro děti jsou připraveny hry a soutěže.
- 11.12.2004 09:00 - 12.12.2004 16:00 Vánoce ve skanzenu Chvíle klidu a pohody najdete v době vánočního shonu ve skanzenu Zubrnice. Ve světničce zazáří stromeček a zavoní tradiční jídla. Inspirujete se při pohledu na zdobení perníčků, výrobě vánočních ozdob a dalších výrobků z tradičních materiálů. Dárky můžete vybírat také v historickém vesnickém obchůdku. Dny plné lidových zvyků doplní v sobotu vystoupení folklórního souboru Dykyta z Krásné Lípy
|
duben: sobota, neděle, svátky 900 - 1600
květen - září: denně kromě pondělí 900 - 1800
říjen: sobota, neděle, svátky 900 - 1600
Jindy pouze po předchozí dohodě.
|
20,- plné * 15,- snížené * 55,- rodinné *** cizinci + 100 % Slevy pro skupiny.
|
S průvodcem (Cz, De), 60 min.
|
Rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů
|
ne * ne
|
částečně - 1. patro přístupné pouze po schodech
|
|
50 m (zdarma) * 50 m (zdarma)
|
Národní památkový ústav, územní pracoviště v Ústí nad Labem
|
|
|